Бібліотекар Назаренко Тамара Маркіянівна
Впродовж багатовікової історії становлення і розвитку української освіти бібліотека була невід’ємною складовою навчального закладу. Сьогодні бібліотека в ліцеї є найважливішим культурно-освітнім, виховним та науково-методичним центром, який виконує важливу роль у формуванні національної свідомості, любові до свого народу, до своєї землі.Книжка – не лише джерело інформації, а й засіб залучення школярів до культурних цінностей та їх створення. Книжка виконує протягом віків функцію документальної пам’яті народу.
В. Сухомлинський писав: «Однією з істин моєї педагогічної віри є безмежна віра у виховну силу книжки. Розумна, натхненна книжка нерідко вирішує долю людини».
Книжковий фонд бібліотеки дуже багатий – майже 20 тисяч примірників – науково-пізнавальної, художньої, методичної та довідкової літератури. Література надходить до бібліотеки за рахунок держбюджету та подарункової літератури від депутатів районної та обласної ради, благодійної акції «Подаруй дитині книжку» та громадян міста Києва.
Велику роль приділяємо роботі з інформуванням читачів про нові надходження в бібліотеку. Для цього створено «Інформаційний бюлетень нової літератури». Таким чином, вчитель одним із перших знайомиться з навчально-методичним забезпеченням того чи іншого предмета. Це робить його обізнаним з реальними можливостями шкільної бібліотеки, що дуже важливо при підготовці до предметних олімпіад, написанні рефератів, залікових і контрольних робіт. Пропонуючи учням виконати певне завдання чи написати конкретне повідомлення, вчитель впевнений, що школяр знайде потрібну інформацію в шкільній бібліотеці.
До ефективного засобу інформування належить організація книжкових виставок:
«Знай і поважай Закони України», «Твоя майбутня професія», Планета знань», «За здоровий спосіб життя», «Люби і знай свій рідний край». До знаменних дат оформлені змінні виставки: «До 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя», «До 70-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола», «До 150-річчя від дня народження Шолом – Алейхема», «До 100-річчя від дня народження Марії Приймаченко», «Голодомор 1932-33 роки». «Космонавтика сьогодні і завтра». Біля книжкових виставок проводяться бібліографічні огляди літератури. З метою популяризації знань, зацікавлення дітей тим чи іншим предметом у школі проводяться Тижні з цих предметів. Підібрати необхідні матеріали, знайти потрібну літературу чи будь-яку іншу інформацію – це теж робота шкільного бібліотекаря.
Бібліотека ліцею тісно співпрацює з педуніверситетом ім.. Г.Сковороди. Нещодавно була проведена зустріч з доцентом кафедри початкового навчання Переяслав-Хмельницького педунівкрситету, письменницею м. Переяслава-Хмельницького Гаврилюк Ніною Степанівною, яка детально розповіла про розвиток і збагачення літератури рідного краю, починаючи від літературної спадщини Г.Сковороди і, закінчуючи творчістю письменників сучасної Переяславщини. У грудні 2008 року була проведена зустріч з професором університету Карпенюком Миколою Павловичем, який розповів про життєвий і творчий шлях Г.Сковороди та його філософські погляди. Бібліотека організовує зустрічі з письменниками рідного краю. Була організована зустріч з Олегом Князенком та Олександром Матвієнком. Вони ознайомили учнів із своєю поезією і подарували декілька збірок для бібліотеки.
Таким чином, шкільна бібліотека бере участь у підготовці всіх заходів, що підтримують розвиток самостійності та індивідуалізації школярів, сприяє їхньому розумовому розвитку.
Ми маємо прекрасні умови для роботи – гарне і просторе приміщення, яке включає читальний зал, де можна розмістити 20 читачів, окремі сховища для зберігання літератури. Читальний зал укомплектований рідкісними виданнями енциклопедій, словників, довідників.
До послуг вчителів для вдосконалення їхньої педагогічної майстерності, розвитку творчості, крім методичної літератури – передплатні освітянські видання: «Освіта України», «Все для вчителя», «Позакласний час», «Шкільний світ», «Шкільна бібліотека», «Завуч» та інші фахові видання.
Бібліотека ліцею має понад 6 тисяч примірників підручників. Всі учні ліцею повністю забезпечені підручниками. При бібліотеці створено раду бібліотеки. До її складу входять 9 осіб. Активісти бібліотеки в рамках операції «Живи, книго!» доклали багато зусиль по збереженню навчальної книги та поточного ремонту їх.
Робота бібліотеки ліцею-інтернату за 2010-2011 н. р.
n II семестрі були оформлені такі тематичні виставки: «Хрещення Київської Русі»(до 1025-річчя), «Людина найбільша цінність»(Дб 110-річчя з дня народження В.Підмогильного), «І була то найбільша битва...»(до 390-ї річниці Хотинської битви), прес-вінок «1 Іі! Я жива! Я вічно буду жити! Я в серці маю те, що не вмирає»(до 140-річчя з д.н. Лесі Українки), виставка однієї книги «Кобзар - настільна книга Українця», «Підкорюючи космос»(до 50-ї річниці першого польоту у космос),прес-інформація до 25-річчя з дня Чорнобильської трагедії «Чорна трагедія на кольоровій землі», «І буде син, і буде мати, і будуть люди на землі.. .»(до Дня матері).
n До Міжнародного дня рідної мови була проведена літературна композиція «Мова - душа народу».
n Спільно з педагогом-організатором проведено інтелектуальні вікторини для учнів 8-9 класів.
n З метою виявлення читацьких інтересів було проведено анкетування учнів ліцею. Аналіз анкет показав, що ліцеїсти дуже мало читають художньої літератури, в основному це програмова література. Тому основним напрямком роботи на новий навчальний рік бачу популяризацію художньої літератури та підвищення рівня читання учнів.
Найактивніший читач 2011р –
Зоря Едуард 8-А клас.
Найактивніші книголюби року – Кокорєва Аня – 11-А кл., Гордієнко Таня – 10-В
кл.